.:: Tavan Arası ::.

Geri git   İslamportali.com - İslami Forum > iSLAM > İslamda Evlilik ve Mahrem Konular
Yardım Üye Listesi Ajanda Arama Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Alt 12-26-2007, 17:04   #1 (permalink)
Administrator
 
hakkof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Bilgiler
Üyelik tarihi: Dec 2007
Cinsiyet:
Mesajlar: 6.724
Seviye: 57 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Aktiflik: 280 / 1401
Güç: 2241 / 32427
Deneyim: 7%
İletisim
hakkof - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart İslamda Evlilik (EŞ SeÇİmİ )

--------------------------------------------------------------------------------

EŞ SEÇİMİ

İnsanların geleceği ile ilgili olan eş seçimi gibi önemli bir aşamanın, sıhhatli bir şekilde aşılması için, İslam dini diğer konularda olduğu gibi bu konuda da, hem anne ve babalara hem de birbirlerine eş olacak erkek ve kıza, bir takım tavsiyelerde ve uyarılarda bulunmuştur. Eğer bu tavsiyeler, nazarı dikkate alınırsa mutlu bir yaşama kavuşulur ve evlilik, Allah’a doğru atılan bir adım sayılır. Aksi takdirde bedbahtlığa atılan bir adım olacaktır.

DAMAT SEÇİMi

Resul-i Ekrem (s.a.a) şöyle buyuruyor:

“Ahlak ve dinini beğendiğiniz birisi kızın izi istemeye geldiğinde ona red cevabı vermeyiniz. Aksi takdirde yeryüzünde fesat ve büyük bozgunculuk olur.”
Yüce İslam dininin damat seçimi hususunda Müslüman anne ve babalara olan tavsiyeleri şöyledir:
Eğer bir genç erkek, kızınızı istemeye gelirse her şeyden önce onun dini ve ahlaki yönlerini araştırınız. Eğer, imanlı, ahlaklı, şerefli biriyse onunla vuslat (bağlantı) kurunuz.
Damat seçiminde asla servet esas alınmamalıdır. Zira servet hiç bir zaman saadet kaynağı değildir. Halk arasında güzel bir söz vardır. “Parayla saadet olmaz.” İş gerçekten de böyledir. Maddiyat üzerine kurulan binalar yine maddiyat üzerinde devam eder ve sonra yuvayı yıkan da yine bu maddi sebepler olur. Oysa maneviyat üzerine kurulan nice yuvalar, temeli doğrultusunda devam etmiştir ve etmektedir de. Damadın ahlaki faziletleri, kemalleri ve dine olan bağlılığı mal çokluğundan ve servetten kat kat daha üstündür. Zira imanlı ve İslami ölçülere dayalı, görgülü bir damat, maddi açıdan fakir olsa dahi, ailesini geçindirebilecek, mesuliyet duygusundan noksan, heva ve hevesi peşinde koşan laubali zenginden daha şerefli ve daha üstündür. Resul-i Ekrem bu konuya ilişkin şöyle buyurmuştur:
“Bir kimse kızınızı istemeye geldiğinde ahlak ve dinini beğenirseniz onunla ilişkiye giriniz ve ona red cevabı vermeyiniz. Aksi takdirde karşınıza büyük zorluk ve sıkıntılar çıkar. “
İşte Resul-i Ekrem (s.a.a)’in, Hazret-i Fatıma’yı evlendirirken dini tam, takvası tam, ahlaki tam ve her yönüyle halkın en üstünü olan Müminlerin Emini imam Ali (a.s)’ı Abdurrahman ve Osman’ın bol servetine tercih etmeleri bu sözün tecellisi olsa gerek.


EŞ SEÇİMİNDE KIZLARA TAVSİYELER

“Bilin ki dünya hayatı oyun ve eğlenceden ibarettir. Bir bezentidir ve aranızda bir övünmedir ve bir mal ve evlat çokluğu gayretidir ancak. Bu tıpkı bir yağmura benzer ki, bitirdiği nebatlar ekincileri şaşırtır, sevindirir. Sonra kuruyuverir de bir de bakarsınız ki sapsarı olmuş, dağılıp gitmiştir. Ahiretteyse çetin bir azap ve Allah’tan mağfiret re razılık vardır. Dünya hayatı ise aldatıcı bir zevkten başka bir şey değildir.”

Kuran-ı Kerim’den aldığımız bu ayetten hepimizin, özellikle evlenmek üzere olan ve evlenmeyi amaçlayan kızların ders alması gereklidir. İslam dininin her nesile olan tavsiyesi ve yapılmasını istediği şey ayet gereğince maddi hedeflerden yana olmamak ve ona bel bağlamamaktır.

Güzellik, servet, mal çokluğu ve zenginlik hepsi maddeye girer. Dünya ve ahiret saadeti, önceden de belirttiğimiz gibi bu temel üzerine bina edilirse sapma ve çökmeye vesile olur ve bu pek de uzak ihtimal değildir. Şöyle bir tabir vardır, “Hayat kadınları kendilerini her gün paraya satarlar, maddiyat için evlenen kızsa bir kez satar kendini ve sonra bu yolu devam ettirmeye çalışır.”
Müslüman bir kızın seçeceği eşinde araması gereken ilk değerler iman, takva ve ahlak esasına göre olmalıdır.
Kız, kişinin varlığıyla değil varıyla evlenmelidir. Hz. Cafer Sadık (a.s) bu konudaki mektubunda bir şahsa cevaben şöyle yazmışlardı:
“Kim sizden kızınızı isterse, ahlak ve dinini beğenirseniz onunla vuslat kurunuz. “

İmam Bakır (a.s)’dan şöyle nakledilmiştir:

“Birisi Allah Resulünün yanına varıp evlilik hakkında istişare ettiğinde, Hazret ona, dindar biriyle evlen diye buyurdular.

İmam Ali (a.s)’a “Akrabalarımdan kötü ahlaklı birisi kızımı istedi, sizin görüşünüz nedir” sorulduğunda, “Kötü ahlaklıysa kızını onunla evlendirme’” şeklinde cevap vermişlerdi.

Yine İmam Hasan (a.s) da, “bekar bir kızım var onu nasıl bir erkekle evlendirmeliyim” sorusuna “Onu takvalı birisiyle evlendir, zira kızını severse kıymetini bilecek, sevmezse de ona zulmetmeyi reva görmeyecektir” şeklinde cevap vermişlerdi.

EŞ SEÇİMİNDE ERKEKLERE TAVSİYELER

Her şeyden önce şunu belirtmeliyiz ki, kızlar için önerilenlerin hemen hemen hepsi erkekler için de geçerlidir.

Erkeğin ilk vazifesi görücülükten önce kızı ve kız tarafını iyice araştırmak ve bu konu üzerinde çokça düşünmektir. Zira bir anlık yanlış karar, bir ömür boyu mutsuzluğa sebep olabilir

Erkeklerde aranan iman ve takva, kızlarda da aranmalıdır. Müslüman bir erkek güzel olduğuna inandığı iffetsiz bir kızla evlenmemelidir. Nasıl ki iffetli bir kadın namussuz bir erkekle evlenemiyorsa bu da böyledir.

Allah-u Teala Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmuştur:
‘Kötü kadınlar, kötü erkeklere; kötü erkekler, kötü kadınlara; iyi ve temiz kadınlar, iyi ve temiz erkeklere; iyi ve temiz erkekler, iyi ve temiz kadınlara (yaraşır).Bunlar, onların demekte olduklarından uzaktırlar. Bunlar için bir bağışlanma ve güzel bir rızk vardır.

Her güzelin ve zenginin iffetli ve imanlı olmayacağı gibi, her iffetli ve imanlı kimsenin (zahirde) güzel olması mümkün olmayabilir. 0 halde yukarıdaki ayet gereği insan Her şeyden önce kendini tanıyıp, kendine göre eş seçmelidir. ‘ ne de güzellik diyorsa da, imanın yanında güzelliği aramalıdır, güzelliğin yanında imanı değil Zenginlik iki kısımdır
1-Maddi zenginlik
2-Manevi zenginlik.

Resul-i Ekrem (s.a.a)in mübarek hadisleri gereğince:

“Kim bir kadınla sırf güzelliği için evlenirse sevdiği şeyi onda göremez. Yine kim bir kadınla sırf onun malı için evlenirse, Allah onu malıyla yalnız başına bırakır. Öyleyse sizler dindarlarla evleniniz” esas alınması gereken zenginlik manevi zenginliktir. Şu halde ahlaklı ve dindar olmayan, ama çok güzel olan kadınlar Müslüman erkekler için anlam ifade etmemelidir.

Resul-i Ekrem bu konu hakkında yine şöyle buyurmuşlardır:

“Kadının malı ve güzelliği için onunla evlenmeyiniz; zira güzellik onu bozabilir, servet ise onu itaatsizliğe sürükleyebilir. Onun dindarlığını birinci derecede tutup; kendinize eş seçiniz.“
Sözümüzü bir kaç hadisle tamamlamak istiyoruz:
Resul-i Ekrem (s.a.a) şöyle buyurmuşlardır:
“Ümmetimin en iyi kadınları, yüzü (fizik yapısı) güzel ve mehri az olanlardır.

Yine Resul-i Ekrem (s.a.a) şöyle buyurmuşlardır: “Sakın ahmak kadınlarla evlenmeyiniz. Zira onun sevgisi bela, doğurduğu çocuk ise alçak ve fasit olur. “

İmam Sadık (as) şöyle buyurmuşlardır:

“Kadınla yalnız malı ve güzelliği için evlenen (mal, ve güzellikle) yalnız başına kalır. Ancak dini için evlenirse, Allah ona malı da güzelliği de rızk olarak bağışlar. “
View hakkof's Resim Albumu hakkof isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 06:07 .
http://www.islamportali.com

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.2
islamportali islamportali.comislami portal

Hosting Hizmetleri ExForum | Rüya Tabirleri | Dini Hikayeler
islamportali| islami Sohbet